Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?

Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest lepsza od grawitacyjnej?

 

Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się, czym ogólnie jest wentylacja?
Wentylacja jest to cyrkulacja powietrza, pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz.

Dopływające z zewnątrz powietrze zapewnia wymianę zużytego i zanieczyszczonego na świeże, które jest niezbędne do oddychania, dobrego samopoczucia i zdrowia oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze.

Jak działa wentylacja grawitacyjna oraz gdzie ją możemy spotkać?

Na drugie pytanie odpowiedź jest banalna, wręcz można powiedzieć, prostsza niż odpowiedz na pytanie ile jest dwa dodać dwa.

Mianowicie wentylacja grawitacyjna to wymiana powietrza wykorzystująca różnicę ciśnień między pomieszczeniem wentylowanym, a atmosferą na zewnątrz.

Zanieczyszczone powietrze zostaje wyssane z pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, a do pomieszczenia napływa powietrze zewnętrzne przez celowo wykonane nawiewy (np. okna, kratki nawiewne) albo nieszczelności w budynku

Owszem jest to raczej rozwiązanie nie praktyczne, ponieważ ma w pełni zastosowanie jeżeli różnice temperatur są powyżej dwunastu stopni.

Zanim przejdziemy do wentylacji mechanicznej.

Zastanówmy się przez chwilę dlaczego ogólnie wentylacja jest ważna, co więcej istnieje polska norma PN-83/B-03430, która mówi że każdy dom musi mieć wentylacje.

Chodzi się o samopoczucie oraz bezpieczeństwo. Ponieważ jeżeli w mieszkaniu, albo pomieszczeniu nie będzie świeżego powietrza, to nasz organizm się po prostu buntuje, czego najlepszym przykładem jest złe samopoczucie albo bóle głowy.

Nawet ta najprostsza wentylacja grawitacyjna. 

Musi znaleźć się w każdym pomieszczeniu. Nie trudno zauważyć, że za wiele to ona nie daje, ponieważ sprawdza się tylko i wyłącznie w zimnych miesiącach (co niestety nas więcej kosztuje).

Co więcej przepływ powietrza również pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia, dlatego ktoś kiedyś wpadł na pomysł, żeby wymusić przepływ powietrza, który dziś nazywamy wentylacją mechaniczną. To jak ona jest skonstruowana nie jest tajemnicą, jest to połączony układ kanałów oraz wentylatora.

Rekuperacja.

Jeżeli chodzi o nowoczesne rozwiązania, to jakiś czas temu do wentylacji mechanicznej dołożono krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła, mający za zadanie odzyskać ciepło od powietrza wywiewanego i przekazać je świeżemu powietrzu nawiewanemu,

działa to podobnie jak chłodnica w samochodzie, której zadaniem jest przekazać ciepło płynu chłodniczego do atmosfery, tak też w rekuperatorze powietrze z pomieszczeń zużyte ale ciepłe jest kierowane do wymiennika gdzie poprzez oddanie ciepła świeżemu powietrzu nawiewanemu zostaje wyrzucone na zewnątrz, natomiast ogrzane świeże powietrze zostaje dostarczone do pomieszczeń poprawiając nam samopoczucie, obniżając stężenie CO2 i równocześnie zapotrzebowanie na ciepło, należy dodać dla jasności że powietrze wywiewane (zużyte) nie styka się z powietrzem nawiewanym (świeżym), tak jak płyn chłodniczy nie styka się z powietrzem atmosferycznym, nie ma możliwości przekazania zanieczyszczeń, chodzi tylko o odzyskanie ciepła i przekazanie go świeżemu powietrzu.

Rekuperacja w nowo budowanym domu.

Tutaj należy jeszcze powiedzieć, że jeżeli planujemy nowe mieszkanie, albo budowę domu, to warto pomyśleć właśnie o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ponieważ na etapie budowy montaż instalacji wychodzi taniej(odchodzą koszty adaptacyjne), a do tego ładnie komponuje się z całym domen.

Jeżeli dobrze będzie opracowany system wentylacji, to nie tylko zyskamy świeże powietrze bez względu na porę roku, ale również będziemy mieć mniejsze straty ciepła.

Z moich doświadczeń jako instalatora tych urządzeń i w opiniach moich klientów ten rodzaj wentylacji to dobry wybór, zważywszy że koszt eksploatacji wynosi około 300-400zł. rocznie, dla domu 160m2, myślę że na ogrzewaniu zaoszczędzisz więcej biorąc pod uwagę że przez wentylację grawitacyjną tracimy 30% energii a rekuperatory potrafią odzyskać do 90% z tej dotychczas traconej energii, o dobrym samopoczuciu i zdrowiu nie wspominając.

Na pytanie, czy w Twoim przypadku wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest lepsza od grawitacyjnej, musisz odpowiedzieć sobie sam.